Blogovanie, Inšpirácia, Tvorivosť, Umenie, Zábava, Životný štýl
Leave a comment

Improvizačné divadlo prichádza bližšie k divákovi

Minulý mesiac som sa bola pozrieť na improvizačné vystúpenie mojich kamarátov v Prahe, ktoré sa odohralo pod vedením Improvizačného divadla Bafni.

Veľmi som sa tešila keďže improvizačné divadlo milujem. Je to doslova a do písmena neplanovaná zábava. Mnohí z vás isto poznajú Partičku. Improvizačné divadelne vystúpenie 4-roch hercov, ktoré sa premietalo roky na Slovenských obrazovkach. Neskôr za tato zábavná relácia objavila aj na Českých obrazovkách zo zostavou českých hercov (Genzer, Suchanek a iní..).

Partička

Slovensku Partičku vysiela TV Markíza od jesene 2009 a po nespočetných cenách, ktoré tato relácia vyhrala bola paradoxne zrušená v roku 2012. To je také slovenské – to že si fakt dobrý v tom čo robíš NIC neznamená! :D Tato zábavná relácia bola spracovaná podľa celosvetovo úspešnému formátu „Whose line is it anyway“, je založená na improvizácii štyroch hercov. V partičke spravidla účinkovali Petra Polnišová, Lukáš Latinák, Marián Miezga, Juraj Kemka, Róbert Jakab a Roman Pomajbo. V niekoľkých epizódach účinkovali aj Richard Stanke, Monika Hilmerová, Michal Suchánek, Richard Genzer a Kristína Tóthová (v silvestrovskom dieli 2010 si zahrali aj Marián Čekovský, Ady Hajdu, Erika Judínyová, Janko Kuric a skupina Vidiek). Hudobný sprievod zabezpečoval Marián Čurko v jeho bláznivých kostýmoch a maskách. Dodával tematické tony ku každej scénke.

Princíp relácie spočíva na improvizácii v rôznych hrách. Program sa hral a nakrúcal v divadle L+S, neskôr však cestovali po celom Slovensku a získavali si srdcia všetkých vekových kategórii. Nielenže boli veľmi vtipní ale taktiež konečne sa objavila humoristická relácia ktorá neriešila súčasnú politickú situáciu na SK ci donekonečna omieľane kauzy. To bolo veľmi osviežujúce po rokoch humoristických relácií žijúcich len z politického diania. Herci boli tak zohraní že vystúpenie pôsobilo veľmi uvoľnené a vznikali legendárne scénky a hlášky.

…áno áno som skalný fanúšik slovenskej Partičky! Pozrite si 105te vydanie ak sa radi smejete:)

Partička 4×13 – 1.12.2012

Improvizácia

Význam slova improvizácia: konanie, výkon, prejav bez patričnej prípravy; nehotová tvorba, najčastejšie umelecká: hudobná, rečnícka, básnická. Jednoducho improvizujeme vždy keď robíme niečo bez prípravy. Paradoxom však je, že aby sme boli schopní dobre improvizovať a pohotovo reagovať v nečakaných situáciách – musíme si to cvičiť. Jednoducho aj improvizovať sa treba naučiť. Po rokoch úspechov improvizačného divadla na scénach sa tento žáner posunul takpovediac medzi divákov. Existuje zopár združení ktoré ponúkajú prežiť tento jedinečný zážitok, rozvíjať svoju osobnosť a hrou cvičiť improvizačné schopnosti. Pred týždňom som bola na teambuildingu – kde sme taktiež mali par hercov improvizátorov, ktorí nás učili ako zvládať stres ako zaujať a presvedčiť svojho oponenta / klienta. Aké šťastie že namiesto nudnej prednášky to bola hra a zábava :) Vrelo odporúčam, kto nezažil nepochopí.

Improvizacne-Divadlo (1)

Improvizacne-Divadlo (2)
Tak a toto su naši improvizátori

Improvizacne-Divadlo (3)

Improvizačné divadlo prichádza bližšie k divákovi

Takže späť k nedeli 7 februára 2016. Niekoľko kamarátov sa rozhodlo zúčastniť víkendového workshopu organizovaným Improvizačným divadlom Bafni. Dva dni tak prežili spolu a učili sa ako byt spontánni a zbaviť sa zábran. Uvoľňovacie cvičenie pre telo, mozog a hlas, to všetko aby boli schopní pohotovo reagovať na zadané témy a nečakané situácie.

Workshop vyvrcholil ich vlastným divadelným predstavením, pred divákmi ktorých si pozvali. Po cely čas predstavenie boli diváci aktívne zapájaní do vystúpenia, tvorením tém a námetov na scénky. Myslím že pre mnohých z vystupujúcich to bolo prvé vystúpenie na scéne :) Niektorí dostali zajačie úmysly keď uvideli plne hľadisko – ale nakoniec sa nikto nevzdal a postarali sa o našu skvelú zábavu. Zvládli to na výbornú – dôkazom bola hodina a pol plna smiechu, zábavy a potlesku.

Improvizacne-Divadlo (4)
Improvizacne-Divadlo (5)
Improvizacne-Divadlo (6)
Improvizacne-Divadlo (7)
Improvizacne-Divadlo (8)
Improvizacne-Divadlo (9)
Improvizacne-Divadlo (10)


Stroj na výrobu štastia

Improvizacne-Divadlo (11)
No a takto vyzera žehlenie


Parochňa

Improvizacne-Divadlo (13)

Improvisation theatre – Painting / Improvizačné divadlo – Obraz

Takto vznikali obrazy a sochy.

Improvizacne-Divadlo (14)
Improvizacne-Divadlo (15)
Improvizacne-Divadlo (16)

Bafni

Improvizačne divadlo Bafni vzniklo v roku 2009. V poslednej dobe predstavuje Brnenským divákom nové improvizačne formáty, v snahe tak priniesť divákom nové predstavenia a nečakané zážitky. Tento konkrétny workshop bol vedený dvomi členmi z Bafni. Josef V. Zachar: Herec, lektor improvizačného divadla, grafický designer, brňák z podhůří Beskyd. Simona Trávníčková: Herečka, improvizátorka, lektorka, právnička, manažérka divadla. Prihlásiť sa môžete na ich webe.

Improvizacne-Divadlo (17)
Improvizacne-Divadlo (18)

Ďalší Víkendový workshop v Prahe sa bude konať 11. – 13. marca (března) 2016
„Pôjdeme od základných improvizačných zručností a jednoduchých cvičení až ku kategóriám, ktoré poznáte z improvizačných predstavení a zápasov. Nedeľné večer bude zakončený spoločným (dobrovoľným) predstavením pre Vašich priateľov.“

Improvisation theatre – standing ovations


„Smiech je najlepší a najlacnejší liek na depresiu a negitovitú – tak sa SMEJTE nazdravie! „


Uvoľni sa!

Vždy som si chcela skúsiť divadelný krúžok ale vždy som mala pocit že ti čo to berú vážne a venujú sa tomu roky nemajú čas na nejakých náhodných „skúšačov“, amatérov. Improvizačné workshopy riešia presne tento problém. Ak ste si mali niekedy chuť zahrať v divadle a naučiť sa byt pohotovejší, chcete sa naučiť reagovať v trápnych / stresujucich situáciách a nemáte alergiu na smiech – Improvizačné divadlo je presne pre vás! Taktiež to vrelo odporúčam tým čo majú problém zo spontánnosťou a ktorým sa od nečakaných udalosti vyrazí vyrážka. Byt uvoľnený, menej rozmýšľať a nekomplikovať veci sa totiž ukazuje ako najkratšia cesta k spokojnosti a vnútornému kľudu.

Ďakujem za vás čas a prajem veľa smiechu! Hlavne sa smejte na hlas – ma to úžasné relaxačne účinky. Cmuk

Pridaj komentár