Blogovanie, Cestovanie, Inšpirácia, Tvorivosť, Umenie, Zábava, Životný štýl
Leave a comment

Par tipov pre tých čo plánujú navštíviť Dublin

Milujem rýchle výlety. V Novembri sa mi podarilo stráviť par dni v Dubline a za ten krátky čas som sa do toho mesta zaľúbila. Dublin – hlavne mesto Írska. Par tipov pre tých čo plánujú navštíviť Dublin. Dúfam že pomôžu a inspirujú.

V poslednej dobe sa mi zapáčilo cestovať v kľude. Bez stresu, naháňačky múzeí a pamiatok všetkého druhu. Len sa prechádzať, nasávať atmosféru mesta, užiť si deň ako obyvateľ daného mesta a robiť to čo ma baví. Pozrite si par tipov na konci tohto postu aby vám náhodou neuniklo niečo zaujímavé čo bolo hneď za rohom :)

Ireland

Predvianočný Dublin

Úžasná vianočná atmoška a ulice plne priateľských usmiatych ľudí… pozitívna energia, skvele jedlo a (O’Neills) bar na každom rohu. Odvšadiaľ sa ozýva írska hudba, ľudia tancujúci na uliciach a v baroch (veselí nie ti namol ožrati) – kto by sa nezamiloval?! Buďte si isti že si užijete kopu zábavy! Skvele miesto aj na nákupy. Dublin je jednoducho super mesto na víkendový výlet.

Dublin_street-8

Vedeli ste že?

 • Dublin alebo “Dubh Linn” v starej keltskej írčine znamená „Čierny bazén“
 • Dublin založili Vikingovia, okolo 8teho storočia. Usadlíci to prezývali „Severne kráľovstvo Dublina“
 • Slávna Dublinská Trinity univerzita môže hrdo prehlásiť za svojich študentov samé hviezdy – Oscar Wilde, Jonathan Swift & Bram Stoker (autor Draculy)
 • Najstarší Dublinsky bar – Brazen Head, bol založený v 1198 nl, povodne ako stajňa
 • Dublin ma 530 000 obyvateľov

No a tieto body presne vysvetľujú prečo to je mesto zábavy :)

 • Dublin ma najmladšiu populáciu z celej Európy. Zhruba 50% populácie ma len 25 rokov
 • Len v meste Dublin je okolo 700 barov a piť sa môže už od 18tich
 • V Dubline sa denne vyrobí 10 miliónov Guinnessovskych pollitrov

Dublin-outfit_5

Počasie

No ako inak typické Anglické počasko :) Šede, upršané, mokré a veterné. Teploty sa pohybujú medzi 0 – 20 stupňami, takže zabudnite na šľapky :)

Jedlo

Bolo proste úžasné chutne všade. Od hotelovej kuchyne cez barové dobroty až po reštiku. Super steakzy a najdlhší zoznam piva aký som kedy videla!

Dublin-food
Dublin-food-5
Dublin-food-6
Dublin-quotes-2
Dublin-outfit_8
Dublin-art
Dublin-art-1

Na prechádzke mestom som narazila na pouličnú výstavu, alebo skôr plotovú :) – Merrion Square Park, otvorená výstava. Je to vonkajšia výstava otvorená celoročne a zadarmo pre všetkých okoloidúcich, každý víkend od 10 rana do 6 večer. Takže keď hľadáte originálny suvenír, či zaujímavý darček z Dublina, myslím že by ste sem mali zavítať. Ja som ukoristila veľmi originálny párik obrázkov od umelca Peadara Sheerina. Peadar je potomkom Keltov ktorí prišli od divokého Severného Atlantického oceána na kanoe. Jeho „Tis“ postavičky pochádzajú s mačiatka menom Twiggy. Pozrite si Twitter – @myTisArt a jeho web.


„Naša misia je vás rozosmiať.“ – Peadar Sheerin, TisArt autor, maliar


Dublin-Tis-pictures
Dublin-outfit_3

Vtipne hlášky a citáty zdobili steny všetkých barov a reštaurácii. Super nápad! :)

Dublin-quotes

Dublin-quotes-1

Dublin-gifts

Male suveníry z Dublina – mesta hudby, whisky & štvorlístkov. V jednej z uličiek som narazila na multinarodnu skupinu Mutefish. Hrali tam v zime a daždi a postarali sa o skvelú zábavu a priniesli užasnú atmošku do sychravého večera. Pozrite si ich, veľmi energické, pozitívne a unikátne vystúpenie.

Mutefish – 360 Hangovers

Dublin-outfit_6
Dublin_street-1
Dublin-outfit_2

Jazyk

Írčina, je keltsky jazyk z rodiny Indoeurópskych, pochádza z Írska a je historicky používaný Írmi ako prvý alebo druhy jazyk, popri Angličtine. Majú veľa zaujímavých fráz ale preklad o slovenčiny by trocha stratil pointu :p

 • D’yaknowhwatimeanlike – Do you know what I mean?
 • Rod Polisher – A woman who is sexually active
 • Wouldn’t Get A Ride N A Brothel – Couldn’t get anyone to have sex with
 • n Aul One Closing Is As Good As A Young One Opening – An older woman who hasn’t had sex in years is as a young virgin
 • Whatcha Goin Mad For? – Used to irritate someone who is getting angry
 • Bog Off – Go away. Get lost.

Dublin-quotes-3
Dublin-outfit_1

Sa mi tam podarilo zohnať tento úžasný farebný kožuch, ktorý som nemohla zohnať v Londýne cele mesiace! Oficiálna kúpa roka 2015! :)

Keď ste ešte neboli v Dubline, možno je to dobré predsavzatie do 2016! Spravte si výlet na par dni do hlavného mesta Írska. Aj keď aj dlhší výlet by stal za hriech, Írsko je nádherná krajina. V Dubline sa isto nudiť nebudete :)

Tipy pre návštevníkov Dublina

 • Pamiatky – Dublinsky hrad, Trinity Univerzita, Galéria vedy a techniky, Dublinské záhrady, Guinness sklad, Old Jameson liehovar
 • Tradície – St Patrick’s den – 17teho Marca, 2016
 • Šport – Kopy športových barov na každom rohu
 • Jedlo – Skúste morské potvory v Aqua reštaurácii, Dajte si kávičku v Cake Café, dobre espresso v Bald Barista, Obed v Dunne & Crescenzi, Hviezdne jedlo v Chapter One, Burger v Bobo’s, štýlová večera na vás čaká v Peploe’s, Irske dusené mäso v Porterhouse, Dokonale pivo v Kehoe’s
 • Hudba – Írska hudba v Cobblestone, Hudba v Andrew’s Lane
 • Umenie – Dublinsky Fringe Festival – September 2016
 • Nákupy – Loft Market, módny trh v New York štýle

Ďakujem za vás čas a dúfam že som vás inspirovala na cestu do Dublinu! Vidíme sa tam! Cmuk

Pridaj komentár